HOME » SPORTY WALKI BOKS JUDO ITP » MŚ: DAMIAN JANIKOWSKI ZE SREBRNYM MEDALEM 14.09.2011

MŚ: Damian Janikowski ze srebrnym medalem 14.09.2011

14.09.2011 08:35:42

Posty: 39015 #766484

Damian Janikowski (Śląsk Wrocław) zdobył w Stambule srebrny medal zapaśniczych mistrzostw świata w stylu klasycznym w wadze 84 kg. Jego kolega klubowy Łukasz Banak zajął piąte miejsce w kategorii 120 kg. Obaj uzyskali olimpijskie kwalifikacje.

Janikowski w drodze do podium wyeliminował Hiszpana Pedro Jacinto Garcię Pereza 3:0, Rosjanina Alana Chugajewa 3:1, Estończyka Eerika Apsa 3:0, a w półfinale brązowego medalistę z Pekinu 2008 Turka Nazmi Avlukę 3:0.

W finale stoczył wyrównany pojedynek z Alimem Selimauem. Pierwszą rundę Polak przegrał 0:1. W drugiej zdobył trzy punkty techniczne, a rywal żadnego. Trzecia należała do Białorusina, który wygrał ją 2:0.

Ostatnim Polakiem, który stanął na podium mistrzostw świata w stylu klasycznym był Dariusz Jabłoński. W 2003 roku zdobył we Francji złoty medal w kategorii 57 kg.

Banak zwyciężył Irakijczyka Alima Nadhima Salmana 3:0, brązowego medalistą pekińskich igrzysk Litwina Mindaugasa Mizgaitisa 3:1 oraz Serba Milosa Spasica 3:0. W walce o wejście do finału wrocławianin przegrał z późniejszym wicemistrzem świata Kubańczykiem Mijainem Lopezem Nunezem 0:3.

W pojedynku o brązowy medal Banak poczynał sobie dzielnie z Irańczykiem Bashirem Asgarim Darzi Babajanzadehem. Pierwszą rundę przegrał 0:1. Druga zakończyła się remisem 1:1, a ponieważ ostatni punkt zdobył Babajanzadeh, to on cieszył się z trzeciego miejsca.

Awans do turnieju olimpijskiego Londyn 2012 roku uzyskują zawodnicy sklasyfikowani na miejscach 1-5 (w sumie sześciu). Zapaśnicy, którzy przegrywają walki o brązowy medal zajmują piąte lokaty.

W środę, w ostatnim dniu mistrzostw świata w stylu klasycznym o medale walczyć będą zawodnicy w wadze 74 kg, a wśród nich debiutujący w imprezie tej rangi Jakub Tim (Sobieski Poznań).