HOME » SKOKI NARCIARSKIE » STOCH MISTRZEM POLSKI, ŻYŁA ZE SREBREM 27.12.2011

Stoch mistrzem Polski, Żyła ze srebrem 27.12.2011

27.12.2011 08:34:12

Posty: 39015 #826526

Kamil Stoch został indywidualnym mistrzem Polski w skokach narciarskich. W zawodach na skoczni HS 134 w Wiśle Malince pokonał rywali, w tym prowadzącego po pierwszej serii Piotra Żyłę, który zajął ostatecznie drugie miejsce. Stoch pobił ponadto rekord skoczni, który dotąd należał do Adama Małysza.

Lider polskiej kadry po pierwszej serii zajmował drugie miejsce. Prowadził Piotr Żyła, który oddał zdecydowanie najdłuższy skok, 130 metrów. Skaczący po nim Stoch uzyskał 123.5 metra, ale z obniżonego rozbiegu. W efekcie tracił na półmetku do lidera 8.1 punktu.

W drugiej serii Stoch oddał jednak kapitalny skok na odległość aż 136 metrów, co jest nowym rekordem skoczni w Wiśle Malince. Dotychczasowy rekord, 134 metry, należał do Adama Małysza.

Skaczący jako ostatni Żyła nie wytrzymał presji i wylądował na 129 metrze. Zwycięzcą został więc drugi zawodnik ostatniego konkursu PŚ w Engelbergu. Trzecie miejsce zajął Stefan Hula.

O zaledwie jedną dziesiątą punktu od Huli był czwarty dziś Marcin Bachleda (124,5 i 119m), a na 5. lokatę zajął Aleksander Zniszczoł (117 i 121m). Czołową szóstkę zamknął Rafał Śliż, który dwukrotnie lądował na 119,5m.

Zawody wzbudziły spore zainteresowanie kibiców, których - mimo niesprzyjającej aury (opady deszczu) - pod skocznią pojawiło się ponad tysiąc .

- Temperatura była minimalnie na plusie i okresowo padała mżawka. To utrudniało zawodnikom oddawanie skoków, zwłaszcza w drugiej serii. Obiekt w Malince był jednak dobrze przygotowany do zawodów, o czym świadczy przede wszystkim rekordowy skok Kamila Stocha - powiedział wiceprezes PZN Andrzej Wąsowicz.

Mistrzostwa w Wiśle były ostatnim sprawdzianem przed rozpoczynającym się w piątek Turniejem Czterech Skoczni.