HOME » KOSZYKÓWKA » PLK: LOTOS POKONAŁ WISŁĘ 17.02.2011

PLK: Lotos pokonał Wisłę 17.02.2011

17.02.2011 08:33:42

Posty: 39015 #652044

W zaległym meczu 21. kolejki Ford Germaz Ekstraklasy koszykarek Lotos pokonał niespodziewanie w Gdyni liderującą Wisłę Can-Pack 71:66 (22:20, 15:12, 19:17, 15:17). Była to dopiero druga porażka krakowianek w tym sezonie. Zespół gości wygrał 10 ostatnich spotkań.

Naprzeciwko siebie stanęli trenerzy, którzy 8 marca w Gdyni w Meczu Gwiazd Euroligi poprowadzą wspólnie Drużynę Europy przeciwko Reszcie Świata, czyli Grek George Dikeoulakos i Hiszpan Jose I. Hernandez. Tym razem górą był szkoleniowiec gospodyń, które zrewanżowały się za porażkę w pierwszym spotkaniu 54:82.

W zespole gości występują cztery zawodniczki, które reprezentowały barwy Lotosu. W zeszłym sezonie w ekipie mistrzyń Polski grały Paulina Pawlak, Magdalena Leciejewska i Erin Phillips, a wcześniej także Ewelina Kobryn. Wszystkie wyszły na parkiet w pierwszej piątce Wisły. Zabrakło natomiast dwóch podkoszowych zawodniczek, kontuzjowanej Amerykanki Nicole Powell oraz chorej Białorusinki Jeleny Leuczanki.

W piątej minucie po rzucie za trzy punkty Pawlak było 14:9 dla Wisły. Krakowianki nie poszły jednak za ciosem, a Lotos odzyskał inicjatywę.

Początek drugiej kwarty należał do ofiarnie grających w obronie gospodyń, które w 15. minucie wygrywały 30:22, a w 18. minucie po rzucie Milki Bjelicy 37:26. Przez przerwą krakowiankom udało się jednak zniwelować tę przewagę do pięciu punktów.

Do remisu wiślaczki doprowadziły w 37.minucie - po trafieniu zza linii 6,75 metra Pawlak było 61:61, a za chwilę po akcji Kobryn koszykarki "Białej Gwiazdy" objęły prowadzenie 66:65. I na tym lider FGE wyczerpał swój ofensywny animusz. Do końca meczu punkty zdobywały tylko gospodynie, które miały więcej atutów w ataku.

Po tym zwycięstwie mistrzynie Polski zachowały szansę na zajęcie przed play off trzeciego miejsca.

Powiedzieli po meczu:

George Dikeoulakos (trener Lotosu Gdynia): "W koszykówce na równi z taktyką i umiejętnościami liczy się także serce i ambicja. Nasze zawodniczki walczyły jak lwice i głównie dzięki takiej postawie pokonały faworyzowaną Wisłę. Bardzo źle spisywałyśmy w pierwszych pięciu minutach i ten fragment zapewne uśpił krakowianki, które chyba nie przypuszczały, że jesteśmy w stanie tak słabo zagrać. Życzę rywalkom, aby sięgnęły nawet po zwycięstwo w Eurolidze, bo to pozytywnie wpłynie na wizerunek całej polskiej koszykówki".

Jose I. Hernandez (trener Wisły Can-Pack Kraków): "Wyjątkowo kiepsko zagraliśmy pod koniec pierwszej oraz na początku drugiej kwarty. Nie mogę natomiast mieć zastrzeżeń do postawy zespołu na początku meczu oraz w drugiej połowie, kiedy heroicznie dążył do odrobienia strat. Niestety, kilka popełnionych w końcówce głupich strat zniweczyło nasz wysiłek. Nie chciałbym się usprawiedliwiać, ale z pewnością absencja dwóch czołowych zawodniczek miał wpływ na naszą postawę".

Lotos Gdynia - Wisłę Can-Pack 71:66 (22:20, 15:12, 19:17, 15:17)
Lotos Gdynia: Daria Mieloszyńska 15, Naketia Swanier 13, Elina Babkina 12, Monica Wright 10, Milka Bjelica 10, Marta Jujka 6, Paulina Krawczyk 3, Magdalena Kaczmarska 2.

Wisła Can-Pack Kraków: Ewelina Kobryn 22, Erin Phillips 17, Gunta Basko 11, Magdalena Leciejewska 8, Paulina Pawlak 6, Andja Jelavić 2, Katarzyna Krężel 0, Katarzyna Gawor 0.