HOME » SIATKÓWKA » PŚ SIATKARZY: POLACY POKONALI WŁOCHÓW 02.12.2011

PŚ siatkarzy: Polacy pokonali Włochów 02.12.2011

02.12.2011 09:24:52

Posty: 39015 #811700

W pierwszym meczu IV rundy Pucharu Świata polscy siatkarze wygrali z Włochami 3:2 (17:25, 20:25, 25:23, 25:21, 15:12) i są o krok od awansu na igrzyska olimpijskie.

Mecz Biało-Czerwonych i Azzurrich to czwarte starcie obu zespołów w tym sezonie. Biało-Czerwoni z Italią przegrali w Lidze Światowej (0:3), Memoriale Wagnera (1:3) i półfinale mistrzostw Europy (0:3). W starciu z Italią nie mieli zbyt wielu szans, Włosi zdecydowanie bili nas zagrywką i atakiem.

Teraz przyszedł wreszcie czas na rewanż. Polacy grają bardzo dobrze w Japonii, wygrali siedem z ośmiu rozegranych spotkań (Włosi sześć) i czekali na mecz z Włochami by zrewanżować się za porażki, w tym tą najbardziej bolesną, w półfinale mistrzostw Europy 0:3.

Stawką meczu było dla Polaków zapewnienie sobie miejsca na podium Pucharu Świata. Byłoby to trzecie podium polskiej reprezentacji w sezonie 2011, oznaczające dodatkowo wywalczenie upragnionych paszportów na igrzyska olimpijskie w Londynie.

Spotkanie lepiej rozpoczęli Włosi, którzy szybko wyszli na kilkupunktowe prowadzenie. Na szczęście Biało-Czerwoni zdołali się przebudzić i po kilki chwilach na tablicy wyników widniał rezultat remisowy. Przez dłuższą chwilę w hali w Tokio toczyła się wyrównana gra, jednak od drugiej przerwy technicznej, na którą Włosi schodzili z jednopunktową przewagą to rywale dominowali na boisku. Seta po kiliku minutach ostrą zagrywką Ivan Zaytsev i dał swej drużynie wygraną w secie.

Druga partia w pierwszej części znów toczyła się według scenariusza "punkt za punkt", a na pierwszą przerwę techniczną Polacy schodzili na prowadzeniu 8:6. Niestety kolejne pięć piłek należało do Włochów i sytuacja znów stała się nieciekawa. Polacy na moment odzyskali siły, jednak trwało to krótko i przewaga Azzurrich nie podlegała dyskusji. Od stanu 15:21 Biało-Czerwoni zdołali zdobyć jednak trzy "oczka" w tym asem serwisowym Piotra Nowakowskiego i efektownym blokiem Zbigniewa Bartmana. Nadzieje kibiców, że nie wszystko w tym secie jeszcze stracone, wyraźnie odżyły. Obie ekipy zapewniły fanom emocjonującą końcówkę, jednak Włosi zaprezentowali większe opanowanie i nie pozwolili już sobie na odebranie kolejnego zwycięstwa, zbliżającego ich wyraźnie do końcowego triumfu.

Polacy musieli mocno zabrać się do pracy i wydawało się, że początek trzeciego seta będzie przebiegał po ich myśli - wyszli na prowadzenie 5:2. Niestety po raz kolejny to rywale zaczęli dyktować warunki, choć sami także popełniali trochę błędów. Wynik przez długi czas oscylował wokół remisu - a po chwili akcje Biało-Czerwonych wreszcie zaczęły się zazębiać i wyszliśmy na kilkupunktowe prowadzenie. Trener Włochów natychmiast zareagował i gra znów się wyrównała. Jasne było, że do końca na parkiecie toczyć się będzie prawdziwa bitwa. Polacy byli bardzo zdeterminowani, by powalczyć o korzystny rezultat w tym meczu. Końcówka partii była emocjonująca, ale korzystnie dla naszych reprezentantów zakończył atakiem po bloku Jakub Jarosz.

Wyrównaną walkę z rywalami podopieczni Andrei Anastasiego toczyli w czwartym secie i bardzo ambitnie dążyli do wygranej, która bardzo zbliżyłaby ich do awansu na igrzyska. Włosi - choć nie prezentowali się rewelacyjnie - znacznie utrudniali im jednak zadanie. Po drugiej przerwie technicznej, przy prowadzeniu Azzurrich 16:15 Polacy znów przyspieszyli, a kolejne efektowne punkty zdobyli Michał Winiarski i Jarosz. Ostatnie piłki ponownie podniosły adrenalinę u kibiców, ale nasi siatkarze rozstrzygnęli go na swoją korzyść 25:21. O losach meczu rozstrzygnąć musiał tie-break.

Ostatni set od początku układał się po myśli Polaków, którzy wyraźnie odzyskali pewność siebie i nareszcie sprawiali wrażenie zespołu, który poniósł w tegorocznym turnieju tylko jedną porażkę. Polacy prowadzili już 6:2 i sytuacja była znakomita. Biało-Czerwoni nie zwalniali tempa i po zmianie stron utrzymywali bezpieczną przewagę. W dodatku asem popisał się Jarosz i było już niemal pewne, że nasi reprezentanci nie pozwolą już wyrwać sobie zwycięstwa w tym meczu. Włosi rzucili się jeszcze do ataków, zdobyli kolejne trzy punkty i Anastasi poprosił o przerwę. Przyniosła ona skutek i Polacy wkrótce mieli cztery piłki meczowe. W grze Biało-Czerwonych znów się coś jednak zacięło i ich trener - po dwóch zmarnowanych meczbolach - ponownie postanowił zareagować, motywując swoich zawodników. Ta sztuka mu się udała i Polacy wygrali cały mecz, bardzo zbliżając się do gry na igrzyskach.

Polska - Włochy 3:2 (17:25, 20:25, 25:23, 25:21 15:12)