HOME » SIATKÓWKA » PŚ: POLACY POKONALI JAPONIĘ I SĄ LIDERAMI! 25.11.2011

PŚ: Polacy pokonali Japonię i są liderami! 25.11.2011

25.11.2011 13:29:50

Posty: 39015 #807936

Polscy siatkarze w swoim piątym meczu na Pucharze Świata w Japonii po ciężkim spotkaniu pokonali gospodarzy 3:1 (23:25, 25:21, 25:19, 25:18). Bohaterem spotkania był Bartosz Kurek, który fantastycznymi atakami rozbił japońską defensywę.

Po niespodziewanej porażce z Iranem 2:3 w meczu z Japonią polski zespół nie miał już marginesu błędu. Bardzo potrzebne było zwycięstwo za trzy punkty, ale wiadomo było, że w starciu z walecznymi gospodarzami Pucharu Świata nie będzie o to łatwo.

Japończycy udowodnili to już w pierwszym secie, w którym od początku świetnie radzili sobie z wysokim blokiem biało-czerwonych i jak zwykle bardzo dobrze bronili. Od początku partii to oni utrzymywali minimalne prowadzenie. W trudnych momentach nasz zespół ratowały świetne zagrywki Jakuba Jarosza i Michała Kubiaka, ale zawodnicy trenera Anastasiego nie byli w stanie uciec rywalom choćby na dwa punkty.

W efekcie doszło do zaciętej końcówki, w której Polacy nie potrafili zniwelować dwupunktowej straty i przegrali 23:25.

Drugi set rozpoczął się podobnie jak pierwszy. Japończycy nie chcieli pomylić się w ataku, a polski blok był bezradny wobec skutecznych zbić niewysokich, ale silnych i szybkich przeciwników. Na szczęście w decydujących momentach w końcu blok zaczął funkcjonować blok. "Czapy" Marcina Możdżonka i Piotra Nowakowskiego ostudziły trochę ogromny zapał Azjatów i zbudowały 3-4 punktową przewagę brązowych medalistów ostatnich mistrzostw Europy. W końcu gospodarze PŚ sami zaczęli popełniać błędy, a potężnymi zbiciami odpowiadali świetnie dysponowani Bartosz Kurek i Jakub Jarosz. Po ataku środkiem Możdżonka biało-czerwoni wygrali 25:21 i wyrównali stan meczu.

W trzeciej odsłonie od początku Polacy narzucili swoje warunki. Po punktowej zagrywce Kubiaka wyszli na prowadzenie 3:0, ale chwilę później ten sam zawodnik popełnił błąd i zmienił go Michał Winiarski. Wejście na plac gry tego siatkarza ustabilizowało grę naszych reprezentantów. Biało-czerwoni utrzymywali 3-4 punktową przewagę, absolutnie nie do zatrzymania był Kurek, który raz po raz zbijał ponad rękami Japończyków.

Na drugiej przerwie technicznej było już 16:11 dla Polaków, w końcówce z obu stron pojawiło się sporo błędów, ale gospodarze nie zagrozili już naszemu zespołowi. Zawodnicy trenera Anastasiego jeszcze powiększyli przewagę i po kiwce Pawła Zagumnego wygrali 25:19.

Dwa kolejne przegrane sety nie złamały Japończyków, którzy w czwartej odsłonie znów postawili naszym siatkarzom twarde warunki. Polacy zbudowali 2-3 punkty przewagi, ale cały czas musieli zachowywać koncentrację. Na szczęście problemów nie miał z tym Jarosz, którego as serwisowy dał biało-czerwonym czteropunktowe prowadzenie (15:11).

Po przerwie przewaga Polaków szybko stopniała po skutecznym kontrataku Kunihiro Shimizu (16:14), ale pewny atak Kurka i punktowa zagrywka Łukasza Wiśniewskiego znów pozwoliła odskoczyć na bezpieczny dystans (18:14). W końcówce fantastyczny poziom skuteczności w ataku utrzymywał Kurek, Wiśniewski do wcześniejszego asa dołożył skuteczny blok, a cały mecz zakończył się błędem Shimizu. Polacy wygrali 25:18, cały mecz 3:1 i wskoczyli na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.