Maszczyk zakwalifikował się na igrzyska 07.10.2011

Łukasz Maszczyk, pomimo porażki w 1/8 finału mistrzostw świata w boksie, zakwalifikował się do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Polak, startujący w kategorii wagowej do 49 kg, wywalczył kwalifikację dzięki temu, że do finału awansował jego pogromca, Dawid Ajrapetjan.

Przepustkę na igrzyska do Londynu zagwarantowaną mieli wszyscy ćwierćfinaliści oraz pięściarze, którzy w 1/8 finału przegrali z późniejszymi finalistami. Jednym z nich był właśnie Łukasz Maszczyk, który uległ Dawidowi Ajrapetjanowi 7:24.

Rosjanin, wicemistrz świata pokonał również dwóch kolejnych rywali i awansował do finału. W decydującej dla losów Polaka walce Dawid Ajrapetjan pokonał Chińczyka Shiminga Zou 15:8.

Łukasz Maszczyk jest jedynym polskim pięściarzem, który wywalczył olimpijską kwalifikację podczas mistrzostw świata.