Polacy pokonali Tunezję na inaugurację MŚ U-19 30.06.2011

Reprezentacja polskich koszykarzy U-19 pokonała Tunezję 85:57. Było to inauguracyjne spotkanie mistrzostw świata U-19, które w czwartek rozpoczęły się na Łotwie.

Zwycięstwo to oznacza, że Polacy teoretycznie już zapewnili sobie awans do drugiej fazy rozgrywek. Tunezja jest outsiderem w grupie "A", w której Polacy zmierzą się jeszcze z Brazylią i Rosją. Z grupy wychodzą trzy najlepsze drużyny.

Podopieczni Jerzego Szambelana nie pozostawili żadnych złudzeń i prowadzili już 46:27 po pierwszej połowie. W trzeciej kwarcie powiększyli prowadzenie do 32 punktów. W ostatniej części meczu zagrali już rezerwowi.

- Jesteśmy zadowoleni. To był nasz pierwszy mecz w tym turnieju, chcieliśmy go wygrać i tak się stało - powiedział Przemysław Karnowski, który zdobył 11 punktów i miał siedem zbiórek.

Najwięcej punktów zdobył Mateusz Ponitka - 17, który trafił 7 z 8 rzutów, wszystkie trzy próby za trzy punkty i zagrał tylko 17 minut.

Polacy zdeklasowali młodych Tunezyjczyków w walce na tablicach (50:29), zdobywając 52 punkty z pola trzech sekund, przy tylko 26 rywali. Michał Michalak dołożył 15 punktów, a rezerwowy Łukasz Bonarek zebrał 10 piłek z tablic.

Przy takim obciążeniu meczowym jakie czeka naszych reprezentantów, spacerek z Tunezją był dobrą okazją dla Szambelana, by oszczędzić siły naszych podstawowych graczy. Kolejnym rywalem naszej reprezentacji będzie Brazylia (piątek, 17:15), która po niesamowitym meczu przegrała w czwartek z Rosją 78:81. Siergiej Karasiew trafił rzut za trzy równo z syreną końcową, który przesądził o zwycięstwie Rosjan.

- Musimy poprawić naszą obronę. Jutro gramy przeciwko Brazylii, a to dobry zespół i będziemy musieli powalczyć - dodał Karnowski

Mecz Polaków z Tunezją miał poprowadzić sędzia Jose Pinto. 42-letni Kolumbijczyk poczuł się jednak źle w czwartek rano i został przewieziony do szpitala w Valmierze. Jego miejsce zastąpił Łotysz Arnis Ozols.

Polska - Tunezja 85:57 (18:13, 28:14, 26:13, 13:17)

POLSKA: Mateusz Ponitka 17 (7/8 z gry, 3/3 za 3), Michał Michalak 15, Przemysław Karnowski 11 (7 zb., 3 blk), Piotr Niedźwiedzki 9 (6 zb., 3 blk), Tomasz Gielo 9 (5 zb.), Grzegorz Grochowski 5 (7 as., 5 zb.), Łukasz Bonarek 4 (10 zb.), Paweł Śpica 4, Jan Grzeliński 4, Daniel Szymkiewicz 3, Michał Pietrzak 3, Jakub Koelner 1

TUNEZJA: Aymen Ben Mahmoud 10, Sofian M'Rad 9 (11 zb), Maher Souabni 9 (5 as.)