Gortat błysnął w pierwszym meczu 06.10.2010

Marcin Gortat zdobył 10 punktów i nie tylko na tym skończył się jego mierzony w statystykach udział w meczu Orlando Magic - Houston Rockets. Gortat zbierał, przechwytywał piłki i blokował rzuty, grając wbrew zapowiedziom tylko jako center. Magic wygrali swój pierwszy mecz przedsezonowy, 97:88.

Polski środkowy jak zwykle zaczął mecz na ławce, gdy w pierwszej kwarcie pod koszami brylował Dwight Howard. Lider Magic ogrywał raz po raz wracającego po ponadrocznej przerwie Yao Minga i do przerwy miał już 17 punktów i 9 zbiórek.

Gortat od razu po wejściu na parkiet dwukrotnie przechwycił piłkę, a po chwili zablokował rzut rywala. Do przerwy miał na koncie 4 punkty, ale w ofensywie był widoczniejszy w drugiej połowie.

Najpierw dwukrotnie otrzymał piłkę, aby zagrać tyłem do kosza. W pierwszej akcji zrobił kroki, w drugiej mocno spudłował, ale już po chwili wpisał się na listę strzelców trafiając dwa rzuty wolne, po faulu przy dwójkowym zagraniu z Chrisem Duhonem, nowym rezerwowym rozgrywającym Magic.

Chwilę później Gortat w swoim stylu popędził do kontrataku, gdzie dostrzegł go Vince Carter i rzucił mu piłkę nad obręcz, którą polski koszykarz zamienił na punkty zdobyte alley-oopem. Ostatnie punkty Gortat zaliczył trafiając z odchylenia, po tym jak zebrał piłkę w ataku.

Gortat spędził 21 minut na parkiecie, pudłując tylko jeden z pięciu rzutów, zbierając 5 piłek i notując 3 bloki oraz po dwie straty i przechwyty.

Howard zdobył 19 punktów i zaliczył 12 zbiórek dla Orlando Magic. Carter dodał 14 punktów. Dla Rockets najskuteczniejszy był Kevin Martin, autor 14 punktów.

Kolejny mecz Magic rozegrają w nocy z piątku na sobotę przeciwko Indianie Pacers.

(Hidalgo, Teksas) Orlando Magic - Houston Rockets 97:88 (29:26, 32:19, 17:21, 19:22)

ORL: D.Howard 19 (12 zb.), V.Carter 14, R.Lewis 12, J.Nelson 8 (7 as.), Q.Richardson 4 - M.Gortat 10, R.Anderson 9, J.J.Redick 7 (5 as.), B.Bass 7, C.Duhon 4, M.Pietrus 3

HOU: K.Martin 14, A.Brooks 11, L.Scola 4, S.Battier 3, Y.Ming 3 - C.Lee 12, C.Budinger 10, C.Hayes 6, J.Jeffries 6, J.Taylor 5, J.Hill 5, K.Lowry 4, A.Johnson 4, M.Harris 1, P.Patterson 0